Biberon ve Biberon Emzikleri

Biberon ve Biberon Emzikleri Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz ?
Bebeğinizi herhangi bir nedenden dolayı ya da zamanı geldiği için biberonla beslemeye başlayacaksanız lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyun. Bu bölümde yalnızca biberon ve biberon emzikleri Hakkında bilgiler yer almaktadır. Konuya ilişkin diğer bilgiler için linkler ayrıca belirtilmiştir.

Biberonla beslemenin bazı avantajları vardır: Bebeğinizi besleme isini sizin dışınızda birileri de yapabilir. ayrıca, Bebeğinizin her öğünde ne kadar süt ya da mama aldığını anlayabilirsiniz.

Biberonla beslemenin en önemli dezavantajı ise bebeğinizde mide rahatsızlıklarına ya da ishale neden olan bakterilere karşı aşırı derecede titiz ve dikkatli olma zorunluluğudur.
Anne sütü yetmediği için biberonla beslemeyi seçtiyseniz, bu arada süt ile dolan memelerinizden dolayı biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz. Böyle bir durumda, gece- gündüz, siki ve destekleyici bir sutyen takın. Göğüslerinizde oluşabilecek sıkıntılar için dosyamızı okuyabilirsiniz.

Bebeğinizi biberonla beslerken kilo alimini da dikkatle takip edin. Fazla kilo alıyorsa, fazla besleniyor anlamına gelebilir. Mama hazırlarken, kutu üzerinde yazan tüm talimatlara harfiyen uymanız Bebeğinizin yararına olacaktır.Biberonlar

Piyasada cam ve plastik olmak üzere 2 çeşit biberon bulunmaktadır. Cam biberonlar özellikle anne sütünü saklayan annelere daha sağlıklı olduğundan ilk planda önerilmektedir. Cam biberonların temizlenmesi (ilk 1 yıl sürekli kaynatıldığı düşünüldüğünde) daha kolaydır. Kolay deforme olmaz; ancak ilerleyen aylarda Bebeğinizin eline verdiğiniz zaman tehlikeli olabilmektedir. Kırılma ihtimali, cam biberonun tek olumsuz yönüdür.

Plastik biberonlar, polikarbonat ve polietilen olmak üzere 2 ayrı maddeden üretilirler. Bunlardan, polikarbonat ise su anda en çok tutulan biberon çeşididir. 2 ayrı maddeden üretilmekte ve her geçen gün hem daha sağlıklı hem de daha dayanıklı olması için çalışmalar yapılmaktadır. Plastik biberonlar kolay kırılmazlar ama zamanla deforme olabilirler, özellikle sıcak etkisiyle renkleri değişir.

Biberonlar çok çeşitli biçimdedirler. Genelde yuvarlak olup, eğri, iki yollu, açılı, kısa ve uzun biçimlileri bulunmaktadır. Bebeğinizin durumuna göre uygun bulduğunuz biberonu tercih edebilirsiniz. Biberonu kendi elleriyle tutabilecek kadar büyük çocuklara iyi yollu, yeni doğmuş bebeklere ise kısa ve küçük olanlar daha uygundur.

Vakum oluşturmayan, içinde hava almayı sağlayan tüplü, emzik üzerine basınç yapmayan özelliklerine sahip değişik biberonlar da bulunmaktadır. Önemli olan kullanım amacına en uygun biberonu kullanmaktır. Mama ya da süt için, su ya da meyve suyu için değişik özelliklere sahip biberonlar da bulunmaktadır. (Meyve suyu için, özel süzgeci olan biberonlar gibi.) biberonların 50 gramdan başlayarak genellikle 250-300 grama kadar olan çeşitleri yine kullanım amacı ve bebeğin ayına göre seçilmelidir.Biberon Emzikleri

Hammaddesi: Genel olarak silikon, lateks (kauçuk) ve lastik benzeri maddeden yapılırlar. Lateks olanlar esnek ve yumuşaktırlar ama dayanıklı değillerdir. Silikon olanlar daha serttir ama kolaylıkla deforme olup şekilleri değişmez. Lastik benzeri maddeden üretilenler günümüzde pek kullanılmamaktadır.

Biberon emzikleri genelde silikon, lateks (kauçuk) ve lastik benzeri maddeden üretilirler. Genel uygulamada, ilk 1 yıl ya da dişler çıkıncaya kadar silikon biberon emziği önerilmektedir. Silikon biberon emzikleri, serttir ama kolay deforme olmadığından 1 yıl kadar dayanabilir. Kauçuk olanlar esnek ve yumuşak olmalarına rağmen dayanıklı değillerdir. Lastik benzeri maddeden üretilenler günümüzde pek kullanılmamaktadırlar.

Biberon emzikleri; Damaklı (ortodontik), ucu yuvarlak ya da düz biçimindedirler.

Damaklı olanların, diş gelişimini ve damak yapısını bozmadıkları iddia edilir. Düz tarafı dile gelmelidir. Ucu düz olanlar ise anne memesine benzetilmeye çalışılmıştır.

Doğal görünümlü biberon emziklerinin özelliği kullanım açısından geçek memeye çok benzemeleridir. Bebeğinizin damak ve çene gelişiminde olumlu etkileri olur. Bebek ağzına aldığında sütü damağına doğru fışkırtacak biçimde tasarlanmıştır.

Geleneksel biberon emzikleri ile bebeğiniz gerçek memeden emerken yaptığı emme hareketini yapamaz. Delikleri değişik genişliklerde olabilir. Saniyede iki-üç damla süt akıtabilmesi en iyisidir. Küçük bir yarık, iğne deliğinden daha iyidir.

Karın ağrılarına karşı yapılmış biberon emzikleri, süt içilirken biberona hava girecek şekilde tasarlanmıştır. Böylece biberon ağzının büzüşmesi önlenir, bebeğin hava yutması da engellenmiş olur. Geniş tabanlı biberon ağızları her biberon şişesine uymaz. Bebek emdikçe ağzı Geniş tabana yaslanır, memenin ucu ağzının içinde gidip gelir, böylece gerçek memeyi andırdığı söylenebilir.

Biberon emzikleri de kendi içinde çeşitlere ayrılır.

Biberon emziklerini alırken çeşitli numaralar dikkatinizi çekecektir. Genelde 3 ayrı grupta toplanmıştır.

0-4 ay arası için 1,

4-12 ay arası için 2,

12-18 arası için 3 biçiminde sıralanabilmektedir.

Yavaş akması istenilen durumda tek ve küçük delikli tercih edilirken, koyu kıvamlı mamalar için büyük ve çok delikli olanlar kullanılmalıdır. Yeni doğanlarda çok küçük delikli olanlar kullanılırken, ilerleyen aylarda daha büyük delikli olanlara geçilir.

Bebeğinizin ayına uygun biberon emziği almakta özen gösterin. Azı da, fazlası da Bebeğinizi rahatsız edebilir.

Bebeğiniz sizin seçtiğiniz emziği beğenmezse ısrarcı olmayın. Beğeneceği emziği bulabilmek için biraz uğraşmanız gerekebilir.Biberon ve emzikler ne zaman değiştirilmelidir?

Biberonlar, kullanıldıkça rengi değişebilir ki bu önemli değildir; ancak, çatlak, sıyrık, sızdırma gibi durumlarda değiştirilmelidir. Çatlak, sıyrık gibi yerlere mama takılır ve daha sonra burada mikrop üremesi meydana gelir.

Biberon emzikleri, biberonlara oranla daha kolay bozulurlar. Esnemeye, incelmeye baslar, deliği zamanla genişler. Ters çevrilen biberondan mama damlayabilir ama çok fazla akmamalıdır. Birdenbire fazla miktarda mamanın bebeğin boğazına gitmesine ve sorunlara yol açabilecek bir durumdur. Yapısı bozulan emzikler yapışmaya başlarlar. Bunların bebek tarafından Kullanımı oldukça zor olur. Emmek istediğinde emzik yapışır ve mama geçişine izin vermez. Genel olarak en kaliteli emzikler bile ancak 2-3 ay özelliğini koruyabilir. kısa aralıklarla değiştirilmeleri uygun olur. kullanım sırasında da sayıca fazla olmaları kolaylık sağlar.

Emzikler kullandıkça bozulurlar. Esnemeye, büyümeye ve renk değiştirmeye başlarlar. Deforme olan emzikler emme esnasında kopabilirler. Bu tehlikeli bir durum olabileceği için dikkatli olunmalıdır.Biberonla Beslerken Gereksinim Duyulanlar

Tüm beslenmesini biberon ile yapacak bebekler için en az 8 tane büyük boy biberon şişesi gereklidir. Fazla biberon emzikleri de alarak (tıkanan biberon emziklerinin yerine yenilerini kolayca kullanabilmek için), bunları temiz bir kavanozun içinde, yedek olarak saklayın.

Biberona yerleştirilen tek kullanımlık içliklerde bebeğin yuttuğu hava en aza indirgenmiştir, böylece bebeğiniz daha az gaz problemi yaşayacaktır.

Biberon emziklerinin dışında aşağıdaki malzemeler de gereklidir:

o Geniş bir ölçü kabı

o Plastik huni (hazırlanan mamanın biberona boşaltılmasında ise yarar.)

o Plastik kaşık

o Sise fırçası (biberon ve şişelerin içini temizleyebilmek için gereklidir.)

o Sterilize edici tablet ya da sıvı (soğuk suya katılan mikrop kırıcılardır)

o Tuz (süt kalıntılarını temizlemek için biberon memesinin içi tuzla ovulur)

o Makas ya da konserve kutusu açacağı (mama kutularının ağzını açmak için)

o Kaynatma kabı (gereçleri sterilize ederken kullanılır ve ağzı kapaklı olmalıdır)Sterilizasyon ve Temizlik· Bebeği biberonla beslemeden önce kullanacağınız herşeyi iyice yıkayıp, sterilize etmeniz (mikropları kırmak) gerekir. Kullandıklarınızı ise daha sonra topluca sterilize edebilirsiniz.

· Temizlik ve sterilizasyon için kullanacağınız herşeyi, deterjan kullanmadan sabunlu sıcak suda yıkayın.

· Daha sonra hepsini bol su ile durulayın.

· Sterilizasyon için kullandığınız büyük kovaya su koyup sterilizasyon sıvısı ya da tabletleri karıştırın,

· Tabletler çözündükten sonra yıkamış olduğunuz tüm gereçleri suyun dışında kalmayacak şekilde kaba koyun. kabı hafif hafif sallayarak şişelerin içinde kalabilecek hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın. Kabin iç kapağını yerleştirip kapağını kapayın. Gereçleri bu suda tutun ve kullanacağınız zaman çıkarıp kaynamış su ile durulayın ve sularını süzdürün

· Bulaşık makinesini kullandığınız takdirde kullandığınız tüm bu gereçler temiz olabilir; ancak steril olmazlar.

· Eğer, sterilize etmek için gerekli malzemelerin yoksa hepsini iyice temizleyip, yıkayıp, duruladıktan sonra bir tencerede 25 dakika kaynatarak mikroplarını kırabilirsiniz.Besledikten sonra· İlk önce biberonları ve emziklerini yıkayın.

· Biberonların içini süt ya da mama kalıntılarını çıkarmak için fırçalayın.

Biberon emziklerinin içini tuzla ovarak süt ya da mama kalıntılarını temizleyin. Memenin ucuna tuz doldurarak parmaklarınız arasında ovuşturun.

· Sterilize edin ya da hepsini her kullanımdan sonra kaynatın.Bebeğinizi Biberonla Beslerken

Beslemeye başlamadan önce Bebeğinizin karninin aç ve keyfinin yerinde olmasına dikkat edin. Bebeğinizi asla yatarak beslemeyin (ileride orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir).

Beslemek Bebeğinizin için yapacağınız en önemli şeylerden birisidir; ancak Bebeğinizin istediği tek şey karnini doyurmak değildir. Annesinin sevgisi, sıcaklığı ve onunla konuşması da en önemli ihtiyaçlarındandır.

Bebeğinizi beslerken, emzirir gibi kendinize doğru tutun, bol bol gülümseyin, onunla konusun (bu arada meme+biberonla besleme yapıyorsanız memenizin üstüne bir örtü örtebilirsiniz, kokuyu almaması için). Bebeğinizle kuracağınız göz teması bu noktada oldukça önem kazanmaktadır.

Bebeği hiç bir zaman biberonla yalnız bırakmayın, boğulabilir.

Bırakın bebeğiniz kendi beslenme düzenini, miktarını ve hızını kendisi ayarlasın. Bebeğinizi beslerken eşinizden de yardım alın.

o Biberonu buzdolabından çıkartıp memesini düz taktıktan sonra ilik suya sokarak ılınmasını sağlayın. Mikrodalga fırında ısıtmayın, çünkü şişenin dışından ne kadar ısındığını anlamazsınız.o Biberondan sütün Nasıl aktığını kontrol edin, saniyede bir-iki damla akmalıdır. Delik çok küçükse bebek emmekte zorluk çeker, çok büyükse de süt birden boşalır.

o Bileğinize bir kaç damla damlatarak sütün sıcaklığına bakin, ilik olmasına dikkat edin. Bebekler ilik sütü sever.

o Biberonun halkasını gevşeterek bebek emdikçe içeriye hava girmesini sağlayın. Böylece memenin büzülüp akışı kesmesi önlenir.Yasamın ilk on gününde Bebeğinizin emme refleksini parmağınızla ağzına yakın bir yeri yavaşça okşayarak uyandırabilirsiniz. Bebek dönecek ve ağzını açacaktır. bebeğiniz daha büyükse biberonun ucuna bir damla süt getirerek tadını almasını sağlayın. Bebek emdikçe kendine doğru çekeceğinden biberonu sıkıca tutmalısınız. Öyle kaldırmalısınız ki biberonun ucunda hiç hava olmamalı ve sütle dolu olmalıdır. bebeğiniz sütün tümünü bitirdiğinde biberonu çekin, hala emmek istiyorsa küçük parmağınızı emebilir. Daha çok süt istiyorsa bunu size ağlayarak belli edecektir. ayrıca Bebeğinizi yari oturur pozisyonda beslerseniz daha kolay yutkunabilir.Dikkat Edin

· Bebeğinizin olası beslenme saatinden biraz önce mamayı hazır edin. Kuskusuz bebeklerin her zaman tam saatinde acıkmaları beklenemez, daha önce de acıkabilirler. Acıktığı zaman ağlamaya başladığında aceleyle mama hazırlamada zorluk yaşanabilir.

· Kaynatılmış ve soğutulmuş mama suyunu her zaman elinizin altında hazır tutun. Bebeğinizin Acıktığı zaman su kaynatıp, soğutmak size çok zaman kaybettirir.

· Bebeğinizin yiyeceği kadar mama hazırlayın. Bebeğinizin büyüdükçe, yediği mama miktarı da artacaktır. Maması bittiği halde hala ister gibi aranıyor ve ağlıyorsa bir sonraki öğünde bir ölçü arttırın. Her defasında bir ölçü fazla hazırlamak ekonomik yönden size zarar verir.

· Kalan, artık mamayı kesinlikle kullanmayın. Her beslenmede taze mama hazırlayın.

· Anne memesinden uzaklaşma: Bebeği, annenin beslemeyi tercih edilmelidir. Anne sütü alan bebekler, başkaları tarafından biberonla beslendiklerinde anne memesine yabancılaşırlar. Biberon emziğinin deliğinin büyük olması durumunda da, Bebeğinizin anne memesine göre daha kolay beslendiği için anne memesine yabancılaşır.mamanın tadı da bebeklere cazip gelebilir.

· Annesi, bebeğini beslerken, tıpkı emziriyormuş gibi bir pozisyonla bebeğini beslemelidir. Bebeği, başka biri besleyecekse yine anne sütü verir pozisyonunda beslenmelidir.

· Kesinlikle bebeğe yattığı yerden biberon verilmemelidir. Bu kolaylıkla orta kulak enfeksiyonuna yol açabilen bir durumdur.

· Hazırlanan mamayı, beden ısısı ile ayni olacak biçimde tercih edin. Bunun için kolun iç yüzeyine biraz mama damlatılarak, mamanın ısısı kontrol edilebilir. Hazırlanmış mamayı soğutmak ya da ısıtmak için uygun ısıda su kullanılmalıdır. Sıcaksa soğuk suya, soğuksa sıcak suya konmalıdır. Hazırlanmış mama kaynatılmaz, sıcak su ile hazırlanmaz. Suyu ılıttıktan sonra mamayı hazırlamak daha doğru olur.

· Bebeği beslemeden önce bebeğin burnundan rahat nefes alması kontrol edilmelidir. Eğer rahat nefes alamıyorsa serum fizyolojik veya benzeri bir damla ile burnu temizlenmelidir. Aksi takdirde bebek ağzından hem beslenmeyi hem de nefes almayı başaramayacağı için beslenemeyecektir.

· Bebekler biberon ile beslendiklerinde anne memesine oranla daha fazla hava yutarlar. Beslendikten sonra bu hava mutlaka çıkarılmalıdır. Başı besleyen kişinin omzuna ve yüzü dışa dönük olarak bebekler yatırılmalı ve sırtlarına ufak ufak elle vurarak bu hava dışarı çıkarılmalıdır. Aksi takdirde bebekler sancılanabilir ve bu havayı çıkarırken kusabilirler. Bu işlem sırasında bebeğin karin kısmına anne memelerinin baskı yapmamasına dikkat edilmelidir.

· Yutulan hava çıkartıldıktan sonra Bebeği hafifçe yan olarak yatırmalıdır. Kucakta tutulduğunda ve bebek hareket esnasında karnını kastığında biraz önce emdiği mamalar ağzından geri gelir.

· İnsanlarda yemek borusu ile midenin birleştiği noktada bir adale dokusu vardır. Bu doku su borularına takılan çek valf denilen parçaya benzer bir görev yapar. Ağızdan alınan besinlerin mideye geçişine izin verirken geri kaçmayı önler. Fakat bu sistem bebeklerde henüz yeterince işlev kazanmamıştır. Yeni beslenmiş bir Bebeği ayaklarından bas aşağı çevrildiğinde tüm yedikleri geri çıkar. Halbuki daha büyük çocuklar tok karnına amuda kalksalar besinler ağızlarından geri gelmez. Halk arasında kusma olarak söylenen bu durum aslında gerçek anlamda bir kusma değildir. Zira tıbben kusma bir hastalık durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Bebeklerde olan bu adale dokusunun yeterince gelişmemesine bağlı olarak emdiği gıdaların geri gelmesidir. Kusmadan farkı ağzının kenarından akmasıdır. Kusma mide kasılması ile daha basınçlı olarak ortaya çıkar. Gıdalar emdikten kısa bir süre sonra geldiğinde ayni emdiği formdadır. Eğer aradan belirli bir süre geçerse süt kesiği gibi daha farklı bir yapıda ve kokuda olur. Bunun nedeni emdiği süt veya mamanın midedeki asit ile reaksiyona girmesi sonucu kesilmesidir. Her iki de normal durumlardır.

Bebekler anne sütünü daha iyi sindirmelerine karsın mamayı daha fazla çıkartabilirler. Formül mamalara değişik şekillerde tahammülsüzlük gösterebilirler. Bu durumun hekimce değerlendirilmesi, gerekiyorsa mamanın daha uygun başka bir çeşidi ile değiştirilmesi gerekebilir.Belli Bir Düzeni Yerleştirmek

Eğer, herhangi bir nedenden dolayı memeden biberona geçecekseniz, bunu Yavaş Yavaş ve bu konuda bilgili kişilere danışarak yapın.

Her emzirme öğününü biberonla değiştirmek için üç gün bekleyin, ise öğle öğününde biberon vererek başlayabilirsiniz. bebeğiniz biberonu almazsa bir sonraki gün tekrar deneyin. değişik bir biberon memesi deneyebilir yada biberon ucuna birkaç damla anne sütü damlatarak Bebeğinizi biberona çekebilirsiniz. Üç gün süre ile öğlen öğününde biberonla beslenmeyi öğrendikten sonra gündüz öğünlerinden birini daha biberona dönüştürebilirsiniz.

Eğer bebeğiniz biberonun emziğini diliyle itiyorsa bir daha sefere emziği değiştirin. Biberondaki emzikle Bebeğinizin gün içerisinde kullandığı emzik ayni olmalı ki bebeğiniz daha kolay alışsın.

Eğer ise başladığınızda Bebeğinizi günde iki kez besleme imkanınız olmayacaksa ise başlamadan en az iki hafta önce bebeğiniz günde en az bir kez biberon vermelisiniz.Buna tüm hafta boyunca Bebeğinizin alışmasını sağlayın. Bu Bebeğinizin hem mamaya geçmesine hem da sizin vücudunuzun daha az süt üretmesine neden olacaktır. Süt üretimi ve emzirme olayından Yavaş Yavaş uzaklaşmış ve böylece rahatlıkla ise dönmeniz kolaylaşmış olur.Acil Durumlar İçin Yedek Besin

Bebeğin beslenmesinde biberona gerek duymasanız bile 6 biberon kadar sütü biriktirip toplayın ve dondurun.hastalık geçirdiğinizde, ilaç kullandığınızda veya uzak bir yere yolculuk edeceğinizde bunları kullanabilirsiniz.bebeğiniz biberona alışık olmasa dahi anne sütü içeren bir biberon mama içeren bir biberondan bebek için daha kolay alışılabilir niteliktedir.

Birkaç saatten fazla bir süre için dışarı çıkmanız gerekiyorsa, mamayı her zamanki gibi hazırlayıp buzdolabında soğutun. Yalıtımlı piknik kutusuna bir kaç buz torbası ile yerleştirdiğiniz zaman mama sekiz saat bozulmadan kalabilir. Yanınıza bir termos sıcak su alırsanız mamayı bebeğe vermeden önce ısıtabilirsiniz. Termosa asla sıcak mama koymayın, bakteriler üreyebilir. Uzun yolculuklarda karton kutularda satılan hazır mamalar daha uygun olabilir. Bu mamalar daha dayanıklıdır. Yanınızda plastik bir torba içinde steril sise ve meme alırsanız Bebeği kolayca besleyebilirsiniz.Bebeğinizin Midesini Bozmamak için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşağıdaki kurallara uyarsanız Bebeğinizin midesini bozan ve ishale neden olan bakterilere karsı gereken önlemleri almış olursunuz:

o İlk kez kullanıyor olsanız bile tüm gereçleri kullanmadan önce sterilize edin.

o Buzdolabı yoksa mamaları beslenme saatinde hazırlayıp tüketin ve dışarıda hiç bekletmemeye özen gösterin.

o Bebeğiniz biberondaki sütü bitirememişse kalanını saklamayın, atin. Biberondaki süt

Bebeğinizin tükürüğü ile karışması ile çok çabuk bozulmaya baslar.

o Bebeğinizin beslenmesi için işittiğiniz sütü hiç içmemiş olsa da atin. Sütün ısıtılması ile bakterilerin çoğalması kolaylaşmış olur.

o Mamayı hazırladıktan sonra buzdolabında 24 saatten fazla tutmayın.

o Biberon şişelerini kullanacağınız zamana dek mikrop öldürücü çözeltide tutabilirsiniz, bu çözeltinin etkisi 24 saat sürer. Memeleri ise sterilize olduktan sonra çıkarıp yine steril bir kavanozda saklayabilirsiniz.

o Steril gereçleri bez ile kurulamayın. Sularının süzülmesini bekleyin.

o Steril gereçlere dokunmadan önce ellerinizi yıkayın.


Kaynaklar: “Bebeğinizin İlk Yıllarında Sizi Neler Bekler” Arlene Eisenberg, Heidi Murkoff, Sandee Hathaway “Annelik ve Bebek Bakimi” Elizabeth Fenwik

………………………………………………………………..Biberon Kullanımı Hakkında Genel Bilgiler· Mamayı ve içeceği üreticisinin tavsiye ettiği miktarda ve kıvamda verin. Bebeğinizin 5 aylık olmasından itibaren kademeli olarak bardak kullanımına geçin.

· Biberonu ancak bebeğin basında iken verin. Emzik olarak ya da normal beslenme süresinin dışında vermeyin. Bu diş çürümesine neden olabilir. Bu durum özellikle tatlandırılmış içecekler, mamalar, meyve suları ya da eksi sebze suları için geçerlidir. emziği ilaca batırmayın.

· Emzik kısmında kullanım dolayısıyla oluşan aşınma izlerinin olup olmadığını kontrol edin. Yaralanması ya da görünür biçimde eskimesi (yapışkan olması, yırtıkların görünmesi) durumunda emzik kısmini hemen atin. Silikondan yapılmış emzikleri yırtık ya da ısırık izleri bulunması durumunda değiştirin. Aksi durumda parçacıklar kopabilir ve yutulur. Hijyenik ve ışıktan korunacak biçimde saklayın. Natürel kauçuk ürünler alerjik reaksiyona neden olabilir.

· İç kapak çocukların eline geçmemeli. Yutulma tehlikesi vardır.

· Biberon içten hasarlı ise, örneğin çizikler varsa, hijyenik nedenlerden dolayı değiştirin.

· Emzik kısımları ve biberonlar her kullanımdan önce iyice temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir. Kalan sıvı dışa sıkılmalıdır. Parçaların temizlenmesi unutulmamalıdır. Emzik kısımları Bulaşık makinesine konulmamalıdır, deterjan malzemede hasara neden olur.

· Biberonların ve emzik kısımlarının hasar görmemesi için kaynatırken tencerede yeterince sıvı bulunmasına dikkat edin (yaklaşık 3 dakika kaynatmak yeterlidir).

· Mama ile dolu ve kapalı biberonlar patlama ve malzeme hasarı tehlikesi olduğundan mikro dalgaya konulmamalıdır. biberonların içeriği aşırı ısınma nedeniyle patlayarak yayılabilir. Dengesiz ısınma nedeniyle haşlanma tehlikesi vardır.

· Bazı sterilize edici mikro dalgalarda farklı derecede isi alan malzemeler bir araya geldiğinde hasar olabilir (örneğin cam, plastikten daha yüksek isi alır ve plastiğin erimesini sağlayabilir).

· Olabilecek şikayetleriniz için üretici firmanın adresini ve ürün numarasını saklayın.

· Satın aldığınız zaman, kullanmadan önce mutlaka suda kaynatın.

· Gerektiğinde kullanmadan önce de suda kaynatın.

· Kaynadıktan sonra kullanılmayacaksa, kuru olarak kapalı bir kapta saklayın.

· Kullandıktan sonra içinde gıda kalıntısı kalmayacak biçimde, uygun bir fırça ile yıkayın.

· Çatlak ve kırık biberonları kullanmayın.

· Yıkamayı deterjan yerine sabun kullanarak yapın.


KAYNAK: NUK

………………………………………………………………..Biberon Çürüğü

Bebeğimin dişleri sürer sürmez çürüdü. Nedeni ne olabilir? Bebeklerde bazen dişlerin üzerinde sürer sürmez kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bu kadar erken bir dönemde çürük oluşmasının nedeni de biberon Çürüğü adi verilen çürüklerdir. Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü Doğal olarak seker içerir. Gece yatmadan önce yada uyku sırasında bebek anne sütü ya da biberon emerse süt ağızda birikerek mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.Biberon çürüğünden korunmak için ne yapmak gerekir? Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir. Bunlar nelerdir?

Bebeğinizin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığını önleyin.

Beslendikten sonra uyutmaya çalısın.

Biberondaki süte seker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirin.

İlk dişlerin sürmeye başlamasıyla gece ve sabah beslenmeleri sonrası temiz, ıslak bir tülbent ile dişlerini silerek temizleyin.Biberon çürüğünün önemi nedir? Biberon Çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlaşmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına neden olur. İltihap alttan gelecek kalıcı dişler de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişler çekilmek zorunda kalırsa çocukta konuşma problemleri ortaya çıkabilir.Biberon emmediği halde Bebeğimin dişleri çürüdü neden olabilir? Biberonun yani sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Bunun yani sıra, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratli-sekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.Kaynak: Türk Diş hekimleri Birliği

………………………………………………………………..Biberonu Bırakma

Çocuğunuzun beslenmesi için kullanılan önemli araçlardan birisi olan biberonun, 1,5 yaş civarında bıraktırılması çocuk doktorları tarafından önerilmektedir.

Uykuya geçiş sırasında ya da beslenirken, biberonla uyuyan çocuklarda orta kulak iltihabının görülme riski çok fazladır. Bu konuda önerilen; çocuğun başını annenin göğüs hizasından yukarıda tutarak beslemesidir.

Biberon çürüğü de, uzun süreli biberon kullanımının neden olabileceği sorunlardan bir tanesidir. Özellikle biberonun içine konan tatlı besinler ile birlikte, süt dişlerinde biriken kalıntılar biberon çürüğüne neden olabilmektedir. Bu çürükler ağrı ya da iltihaplanma yapabilmektedir.

Çocuğunuzu biberon çürüğünden koruyabilmek için, biberonla uyutmamanız, biberonun içine tatlı besinler eklememeniz, her beslenmeden sonra bir miktar su içirmeniz; ilk dişlerin çıkmasından sonra sabah ve gece beslenmelerinden sonra temiz, ıslak bir tülbent ile dişleri silerek temizlemeniz önerilmektedir.


Biberonu bıraktırabilmek için öncelikle (eğer varsa) çocuğunuzu gece ya da gündüz, ağzında biberonla uyuma alışkanlığından vazgeçirmeniz gerekecektir. Bunu yerine, önce besleyip, sonra uyumaya alıştırabilirsiniz.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, emzirmeden biberona geçiş yerine doğrudan bardak kullanımına geçmeniz, işinizi daha da kolaylaştıracaktır.

Aslında çocukların bir kısmı büyüdükçe, biberonu artık beslenme için kullanmak yerine emme reflekslerini tatmin etmek amacıyla kullanmaktadırlar.


Gece beslemeleri konusunda doktorunuz ile görüştükten sonra, bunu kesip, uyumadan önce çocuğunuzu besleyebilirsiniz.

Her alışkanlık gibi çocuğunuzun biberon alışkanlığından çok kolay vazgeçemeyeceğini düşünerek (lütfen bu noktada kendi alışkanlıklarınızı göz önüne alın), sabırlı ve kararlı olmaya ve davranmaya özen gösterin.

Bazı diş doktorları, gece diş bakımı yapılamıyorsa, çocuğun ağzına bir küçük parça beyaz peynir konulmasını da önermektedirler.

Biberonun Tarihçesini merak edenler, Biberon Tarihçesi sayfasını mutlaka görmelisiniz..