1-12 Aylık Bebeklerinizi Yüz Üstü Yatırmayın

Sağlık Bakanlığı aileleri ani bebek ölümleri konusunda uyardı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; ani bebek ölümlerinin hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlandığı vurgulanarak, bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeninin saptanamadığı bildirildi.

Açıklamada, halk arasında beşik ölümü olarak bilinen ‘ani bebek ölümleri’nin, gelişmiş ülkelerde 1-12 aylık bebekler arasında en sık görülen ölüm nedeni olduğu ifade edilerek, bu ölümlerin yüzde 95’inin bebeklerin ilk 6 ayında ve çoğunlukla 2-4 ay arasındaki bebeklerde gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Ülkemizde ‘ani bebek ölümleri’ açısından birçok risk faktörünün varlığını sürdürdüğü vurgulanan açıklamada;

“Erkek çocuklarda daha sık görülen ani bebek ölümlerinin risk faktörleri arasında, annenin gebeliği sırasında sigara içmesi ve doğum sonrası bebek odasında sigara içilmesi ilk sırada yer alıyor. Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 4 kat artırdığı belirlenmiştir.

Hamilelikte sigara içilmesi ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle anne adayları hamilelikleri süresince sigaradan aktif ve pasif içici olarak kesinlikle uzak durmalı ve doğum sonrası da bebeklerini sigara dumanından tümüyle uzak tutmalı” denildi.

BEBEĞİNİZİN BULUNDUĞU ODA SICAKLIĞININ YAZ- KIŞ 24 DERECE OLMASINI SAĞLAYIN VE BEBEKLERİNİZİ AŞIRI SICAK VE SOĞUKTAN KORUYUN.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; gebelikte alkol kullanımının ‘ani bebek ölümleri’ açısından risk faktörü olduğu belirtilerek, ani bebek ölümleri konusunda ailelere yönelik şu uyarılara yer verildi: “1-12 aylık ve özellikle 1-6 aylık bebeklerinizi kesinlikle yüz üstü yatırmayın. Yan yatış pozisyonu da bebeğin uykuda dönme ihtimali bulunduğundan uygun değildir. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmeli.

Ani bebek ölümü vakalarının yüzde 30’u bebeklerin uygun olmayan yerlerde yatırılması sonucu gerçekleşmektedir. Bebekleri yumuşak yatak, yastık ve yorgan gibi yüzeylere yatırmayın.

Yatak ve karyola uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak yada 2 cm’den daha fazla aralık olmamalı, karyola parmaklıkları arasında 2 parmak yada 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalı.

Bebeğinizin ağzında emzik veya biberonla uyumasına izin vermeyin. Bu durum bebeklerin boğulmalarına yol açıyor.

Bebeklerin çok kalın giydirilmeleri ve kundaklanmaları, ‘ani bebek ölümleri’ açısından risk faktörleri arasında yer alıyor. Bebeğinizi mevsim şartlarına uygun olarak giydirin ve kundak yapmayın.

Bebeğinizin bulunduğu oda sıcaklığının yaz-kış 24 derece olmasını sağlayın. Bebeklerinizi aşırı sıcak ve soğuktan koruyun.

Bebeklerinizi doğar doğmaz emzirmeye başlayın, bebeklere ilk 6 ay sadece anne sütü verin ve 6.aydan sonra uygun ek besinlerle beraber emzirmeyi 2 yaşına kadar sürdürün.

Bebeklerinizi kendi yataklarında yatırın. Sizinle beraber uyumaları; yatakların bebekler için uygun malzemeden olmaması, ağırlığınız altında kalma riski nedeniyle kesinlikle önerilmemektedir.

Bebeklerin uyudukları yatakların çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye veya örtü kullanılacaksa bu malzemeler yatağın altına sıkıca yerleştirilmeli ve bebeğin ancak göğsüne kadar örtülmeli. Bebeklerin örtü veya battaniyeyi yüzlerine çekme ve nefessiz kalma ihtimaline karşı, uykuları süresince aralıklarla kontrol edilmeleri gerekmektedir. “

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; annenin ilk gebelik yaşının 20 yaşın altında gerçekleşmesinin ‘bebek ölümleri’ açısından önemli bir risk olduğu belirtilerek, hamileliği süresince sağlık personeli yardımı almayan ve doğumunu evde, sağlık personeli desteği olmaksızın gerçekleştiren annelerin bebeklerinin, çok önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşı olduğuna vurgu yapıldı.

Annenin gebelikleri arasındaki sürenin kısalığının bebek ölümleri açısından risk olduğu vurgulanan açıklamada, iki doğum arası olması gereken ideal sürenin iki yıl olduğu kaydedildi.