Bebek Arabası – Puset

Bebek Arabası ve Puset Seçerken Bilmeniz Gerekenler


Bebeklerimizi en rahat şekilde dolaştırdığımız, uyuttuğumuz hatta yemek yedirdiğimiz en kullanışlı ve en gerekli ürünlerden biri. Bebek arabaları, puset olarak da anılmaktadır.

Günümüzde çok çesitli araba şekilleri görmekteyiz.Hafif grup bebek arabaları

Fonksiyonel bebek arabaları

Komple araba sistemleri

Çoklu (ikiz ve üçüz modelleri )bebek arabaları

3 tekerlekli

Çerçeve


İsterseniz bunları tek tek inceleyelim;


Hafif Grup Bebek Arabaları: Hafif olması ve çok kolay katlanması nedeniyle bu ismi almıştır; bazı yerlerde baston tipi araba diye de adlandırılmaktadır. Güneş için tenteli olması, tekerleklerinin mümkün olduğunca büyük ve yüksek kaliteli olması, sırt kısmının sert olması (bebeğin bel ve sırt kısmını desteklemek açısından önemlidir) kolay katlanabilmesi satın alırken dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. bazı ürünler yağmurlukları ile birlikte gelmekte ya da Ayrıca yağmurluk takılabilmektedir.

Bu gruptaki ürünlerin arkaya tam yatması beklenmemelidir çünkü bu grup, kısa süreli gezilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve aileler tarafından fonksiyonel grup ile birlikte hafif ve portatif olması nedeniyle 2. bebek arabası olarak tercih edilir. Sürekli kullanım için böyle bir ürünü düşünmemenizi, özellikle yatma süreleri uzun olan yeni doğan bebeklerde bu ürünü uzun süreli seyahatlerde kullanmamanızı öneririz.Fonksiyonel Bebek Arabaları: Fonksiyonel bebek arabaları , hafif gruba göre daha ağır ama katlanabilir, arka oturması sert ve 90 derece yatabilir, kumaşı daha sağlam tekerlekleri daha büyük (Türkiye koşulları için en ideal ve dayanıklı tekerlek tipidir) arabalardır. Alt kısmında eşya filesi olması, Güneş tentesine sahip olması ve kolay açılabilmesi bakılması gereken özelliklerindendir. Bu gruptaki ürünler , genelde ayni markanın anne kucakları ile ikili bir sistem olarak birleşebilmekte ve özellikle yenidoğan bebeklerin yüzü anneye bakar şekilde oturmasına izin vermektedir.

Bebek arabalarında bebeğin oturma pozisyonu açısından yüz anneye veya dışarıya dönük olarak portatif kolla ayarlama yapılabilmektedir.

Türkiye’de en çok tercih edilen yüz dışarıya dönük modellerdir çünkü Çocuğun diş dünya ile iletişimi ve anne kucağı ile birlikte kullanılması açısından tercih edilmektedirler.Komple Araba Sistemleri: Bazı markalar birbiri ile uyumlu ve özel birleşme sistemleri ile birbirine bağlanabilir bebek arabası sistemleri geliştirmişlerdir.

Bu sistemler genelde bebek arabası, ana kucağı, portbebe (bebek yatağı gibi özellikle yenidoğan bebeklerin korumalı taşımalarını sağlayan yatak seklinde taşıma sistemidir), çanta, yağmurluk, kışlık tente ve kışlık örtü gibi seçenekleri içinde barındıran çok fonksiyonlu komple ürünlerdir.

Portbebe 6 aya kadar annenin yanında yatırmak üzere rahatlıkla kullanılabilir.Üç Tekerlekli Bebek Arabaları: Ülkemizde yaygın olarak kullanılmamakla beraber tekerleklerin hareket kabiliyetinin yüksek olması açısından tercih edilen bir modeldir. İkiz bebekler için olanları da mevcuttur.

Anneler bu tür arabalardaki denge unsurunun güven verici olmadığını söylemekle birlikte diğer bebek arabalarında olduğu gibi bunda da güvenlik kurallarına dikkat edildiği takdirde herhangi bir endişeye gerek yoktur.Çoklu Bebek Arabaları: İkiz veya üçüz çocukların yan yana veya arka arkaya bir kişi tarafından taşınabilmesine imkan veren arabalardır.

Yan yana modellerinin Türkiye için en büyük dezavantajı, ağır olmaları nedeniyle yüksek kaldırımlarda taşınamamaları ve enlemesine çok yer kaplaması sebebiyle dar sokaklarda sürme güçlüğüdür.İkiz anneleri, bebeklerin yan yana gitmeleri ve birbirlerinin yanında hissetmeleri için bu tür modelleri istemekte ama sonra fonksiyonları nedeniyle 2 ayrı araba almayı tercih etmekteler. bazı markaların 2 tek arabayı birbirine bağlayan aparatları bulunmaktadır. bunların ayrılma riskleri olduğu gibi mutlaka orijinal birleştirme aparatı kullanılmalıdır.

Arkaya arkaya giden modeller , daha kolay sürülmekle birlikte, kaldırımdan çıkarılırken yine yan yana modellerinde olduğu gibi ağırlık sorunuyla karşılaşılmaktadır.Çerçeve: Bazı markalarda bebek arabasının çerçevesini ayrı içine gelecek olan parçaya almanızı sağlayan sistemler mevcuttur. Bu size alternatif sunmakla birlikte pahalı olmaları nedeniyle tercih edilmezler.DİKKAT !Mutlaka arabada 3 noktalı veya 5 noktalı emniyet kemeri olduğundan emin olun ve her zaman (kısa mesafe diye düşünmeksizin) çocuğunuzu bağlı tutun. Unutmayın, çocuğunuz kendi düşmese bile devrilen bir arabadan fırladığında da bu kemerler çocuğunuzu koruyacaktır.

Bebek arabasını katli durumdan açık konuma getirirken arabanın mekanizmasının tamamen açık olduğundan emin olun. Ayrıca arabanın fren mekanizması olduğuna dikkat edin ve arabayı kısa süreli de olsa durdurduğunuzda frenleri kullanın.

Bebek arabasına eşya koyarken fazla yüklemeyin. Ayrıca bebek arabalarının da çocuk kilosu konusunda limitleri olduğunu Unutmayın, kullandığınız markanın çocuğunuzu kaç kiloya kadar taşıyacağını bilin ve bu kiloyu kesinlikle geçmeyin.

Arka tutamaç kısmına bir şey asmayın; arkaya devrilme riski vardır.

Arabayı katlar veya açarken çocuğunuzu uzak tutun. Elleri sıkışabilir veya tam açılmayan araba üzerine düşebilir.

Bebeğinizi yatırmak istediğinizde arabanın içine Çocuğun altını yumuşak tutmak amacıyla yastık, katlanmış battaniye gibi ürünler kesinlikle kullanmayın. Özellikle yeni doğanların boğulmasına yol açabilir.

Bebek arabanızın garantisi olduğundan emin olun ve saklayın.

Bebek arabalarında tekerlek , metal çerçevesi gibi aksamların sağlam olması çok önemlidir. Yolda giderken fırlayıp giden bir teker, çocuğunuz içindeyken katlanan bir araba çocuğunuzun hayatına mal olabilir. Bu nedenle kaliteli ürün almaktan kaçınmayın. Kaliteli bir bebek arabası 4-5 yaşına kadar kullanılan uzun ömürlü ürünlerdir.

Hafif grup bebek arabalarını çocuğunuzun esas arabası olarak kesinlikle düşünmeyin. Normal bir bebek arabası mutlaka olmalıdır, Ayrıca daha portatif ve hafif bir seçenek için hafif grubu tercih edin.