Yardımcı Üreme Teknikleri | Yardımcı Üreme Teknikleri

Hamilelik , Bebek Bakımı , Tüp Bebek

               
Sayfada 6 kişi var


Fotoğraf Albümü


 
Hangi Doğumu Tercih Ediyorsunuz ?
 
 
 
 
 


  Yardımcı Üreme Teknikleri 

Bebek sahibi olabilmek için ihtiyacınız olan tek şey belki de tüp bebek! Yardımcı üreme teknikleri hakkında biraz bilgi edinelim:* IUI (Intrauterin Inseminasyon)
Servikal mukus ve antisperm antikoru sorunu olan ya da kısırlığı belirli bir nedene bağlanamayan çiftlerde uygulanır. Mastürbasyon yoluyla erkekten alınan spermler laboratuarda yıkanıp ultrasonografik ölçümler sonucu uygun bulunan yumurtlama zamanında kadının rahmine özel bir katater yardımıyla yerleştirilir.

* GIFT (Gamet Intrafallopian Transfer)
Erkekte sperm sayısında ve niteliğinde yetersizlik olduğunda özellikle de nedeni saptanamayan kısırlık olgularında yeğlenen bu yöntemde kadından alınan yumurtalar ile erkekten alınan spermler bir araya getirilip aynı gün tüplerin içerisine yerleştirilir.

* ZIFT (Zigot Intrafallopian Transfer)
Zigot döllenmiş yumurta demektir. Kadından alınan yumurtalar laboratuar ortamında spermlerle döllendirilip kadının tüplerine bir gün sonra yerleştirilir.

* IVF (In Vitro Fertilizasyon)
Sperm yumurtaları beden dışında;laboratuarda hazırlanan bir kültür ortamında döllenmesi anlamına gelir. Tüpleri tıkalı kadınlara yönelik uygulama olarak başlatılmış daha sonraları sperm nitelik ve niceliği ile ilgili yetersizliklerde, ayrıca endometriyozis tanısı almış olgularda ve nedeni açıklanamayan kısırlıklarda kullanılmaya başlanmıştır. Anestezi altında kadından toplanan yumurtalar laboratuarda eşinin spermleri ile birleştirilir. Döllenen yumurta iki veya üç gün sonra özel bir kateter yardımıyla rahim içerisine yerleştirilir. Sperm sayısının düşük olduğu veya sperm sayısının normal olmasına rağmen döllenme sorunu olduğu durumlarda aşağıdaki yöntemler uygulanır:

o PZD (Parsiyel Zona Diseksiyonu)
Yumurtanın dışındaki zara (Zona Pellucida) delik açılarak spermin içeriye girişinin kolaylaştırılmasıdır. Standart uygulanan IVF yönteminde, sadece yumurta zonasının delinip belirli yoğunlukta bulunan spermin ortama bırakılması şeklinde uygulanır. Bu yöntem ile başarı oranı %5 olarak bildirilmiıtir.

o SUZI (Subzonal Sperm Injeksiyonu)
Spermin yumurta zarının (Perivitellni aralık) altında özel bir mikropipet yardımıyla yerleştirilmesidir. Bu yöntemle başarılı oranı %10-15 olarak verilmektedir.

o ICSI (Intrasitoplazmik Sperm Injeksiyonu)
Spermin mikropipet yardımı ile mikroskop altında yumurtanın içine yerleştirilmesir. Bu şekilde yumurtanın döllenme olasılığı arttırılmış olur. 1992'de uygulanmaya başlanan bu yöntemin sonuçları daha başarılı olduğundan PZD ve SUZI yöntemleri daha az kullanılmaktadır. IVF'te akrozom reaksiyonu ve spermin kapasitayonu zorunlu olması gerekirken ICSI'de bu zorunluluk yoktur. Çok az sayıda sperm hücresi olması halinde bile bu işlem kolaylıkla yapılabilmektedir. Çok az sayıda sperm hücresi olması halinde bile bu işlem kolaylıkla yapılmaktadır. Bu yöntem ile döllenme oranı yaklaşık %90 ve gebe kalma oranı %30-35 olarak bildirilmiştir.

Kimlere ICSI yapılır ?
Daha önce IVF denenmiş olup çok az fertilize yumurta elde edildiğini veya hiç edilmediği durumlarda, spermin cerrahi yolla elde edildiği durumlarda, sperm sayısının çok düşük, anormal oranı çok yüksek ve az hareketli spermlere sahip olgularda uygulanır. Son analizinde hiç sperme rastlanılmayan erkeklerde bazı laboratuar tekniklerinin uygulanılmasından sonra bulunabilen çok az sayıdaki sperm bile ICSI yöntemi ile değerlendirilebilir. Tüm spermleri anormal yapıda olan olgularda sperm başının içerdiği genetik materyalin varlığı ICSI yönteminin seçilmesi yeterlidir. Spermin boyun ve kuyruk kısmını yumurta içerisine taşır. ICSI ile bu işlem gerçekleştirildiği için boyun ve kuyruk anomalisi olumsuz bir etken olmaktan çıkar.

* Assisted Hatching
PZD'ye benzer şekilde, embriyo çevresindeki zarın kimyasal maddeler veya lazer yardımıyla açılarak (Zona Drilling) embriyonun rahim içine tutunmasının (implantasyon) sağlanmasıdır. Assisted Hatching uygulanan embriyo implantasyonunun %10 oranında artışı bildirilmiştir.Ejekülatta sperm olmadığı durumlarda aşağıdaki yöntemler uygulanarak sperm elde edilir.

* MESA, PESA, PETSA, TESA
Testiste Sperm varlığına rağmen ejakülatta bulunamadığı durumlarda basit bir girişim ile epididim denilen bölgeden alınan spermlerin dış ortamda ICSI yöntemi ile yumurtayı döllemesidir.

* PESA (Perkütan Sperm Aspirasyonu)
Diğer tanımlamalar ise; PETSA (Perkütan Testis Aspirasyonu) ve TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu): 1995 yılından itibaren uygulanan bu yöntem, iğne yardımı ile testisten elde edilen spermlerin ICSI yöntemi ile yumurtayı döllemesidir. Gebelik oranı %25 olarak bildirilmiştir.

* TESE (Testiküler Sperm Ekstraksionu)
Spermin epididime bile ulaşamadığı olgularda testisten biyopsi sonucu alınan doku parçacıklarından elde edilen spermlerin ICSI yöntemi ile yumurtayı döllemesidir. Bu yöntem ile gebelik oranı %30'dur.

* ET (Embryo Transferi)
Bütün bu yöntemlerin sonucunda elde edilen embriyonun rahim içerisine yerleştirilmesidir.

Uygulamaya Başlarken...
Önerilen tetkikler tamamlanıp uygun tedavi yöntemi saptandığında öncelikle yapılması gereken yumurta üretimini sağlayan hormonların belli bir temel düzeye getirilmesidir (Down Regulation). Bunun için Gonadotropin Releasing Hormon Analog'u kullanılır. Ultrasonografi ve hormon testleri sonucunda uygun değerler elde edildiğinde gebelik olasılığını arttırmak amacı ile daha fazla sayıda yumurta üretmesi için yumurtalıklara uyaran hormonlar verilmeye bağlanır. Folikül Stimülan Hormon, Lüteinizan Hormon, Klomifen Sitrat veya Büyüme Hormonu'undan uygun olanlar seçilerek kullanılır. Bu yöntemde belirli aralıklarla vajinal ultrasonografi yapılır ve kan Östradiol, progesteron düzeyi izlenir. Yumurtalardaki foliküllerin çapları istenilen büyüklüğe ulaştığında olgunlaşmayı tamamlayacak olan Human Chorionic Gonadotropin uygulamasından 34-36 saat sonra kliniğimizde, anestezi altında, vajinal ultrasonografinin rehberliğinde yumurtalar toplanır. Bu işlemi izleyen 6 saat boyunca klinikte gözlem altında kalınılmalıdır. Toplanan yumurtalar, aynı gün eşinden alınan spermlerle daha önceden saptanmış yönteme göre bir araya getirilir. Uygun geliıme gösteren embriyolar katetere alınıp basit bir yöntemle rahim içine yerleştirilir. Bu uygulamadan 3 saat sonra eve gitmek mümkündür. Sekizinci gün kanda Östradiol ve Progesteron düzeylerine bakılır. izleyen 15.günde de gebelik testi yaptırılır. Yumurtaların toplandığı günden itibaren düzenli olarak Progesteron kullanılmaya bağlanır, gebelik testinin sonucuna göre 12.gebelik haftasının sonuna kadar devam edilir.

Komplikasyonlar

Yumurtalıklar uyarılmayabilir ve sonuçta toplanamayabilir.

Hiperstimülasyon:
Yumurtalıklar aşırı uyarılabilir. Yumurtalıkların büyümesi, kanda hormon düzeylerinin yükselmesi ve vücutta sıvı toplanması ile seyreden bir klinik tablo oluşabilir. Genellikle yatak istirahatı yeterlidir. Nadiren hastaneye yatmak gerekebilir. Spermler toplanan yumurtayı döllemeyebilir ve sonuçta ET yapılamaz. ET sonrası embriyo rahim iç duvarına hiç tutunamayabilir (Implantasyonun olmaması).

Çoğul gebelik: Gebelik olasılığını arttırmak için ET sırasında hastaya yaşına göre 3 veya 4 embriyo verilmekte ve bu da çoğul gebelikle karşılaşma yüzdesini çoğaltmaktadır. Gerekli cerrahi girişimler (Laparoskopi, histeroskopi, biyopsiler) diğer cerrahi girişimlerden daha tehlikeli değildir. Yardımla üreme teknikler sonucu elde edilen gebeliklerdeki anomali olasılığı diğer gebeliklerden daha fazla değildir. Ancak ACSI yöntemi ile sağlanan gebeliklerde bugüne kadar herhangi bir anomali sayısı saptanmamış olmasına rağmen yeterli veri toplanamamıştır. Risk olasılığı karşısında doğum öncesi genetik araştırma önerilir.  Haberler  

Ağlayan bebeğe nasıl davranmalı?
Kolik Ağlaması Her Bebekte Görülebilir
Bebeğinizde Hırıltıya Dikkat !
Akdeniz tipi beslenme çocukları astımdan koruyor
Yemezsen "Arkandan ağlar"
Bebekler ne zaman ne yiyebilir?
8 çocuktan biri gece altını ıslatıyor
Küçük çocuklar TV'den yeni kelime öğrenmiyor
Tatile çıkarken bebeklerin bavulunda neler olmalı ?
Aşılar hayat kurtarıyor
Bebeğim sağlıklı besleniyor mu?
Annenin KAHKAHASI bebeği alerjiden koruyor.
Anne sütünün yeri doldurulamaz
Vitamin ve mineral deposu dondurmayı bebeklerimize yedirirken dikkat !
Tatilde kulak sağlığına dikkat
Çocuklara güvenli bir yaz için!
2-6 yaş arasındaki çocuklarda sünnet önerilmiyor
1-12 Aylık Bebeklerinizi Yüz Üstü Yatırmayın
Çocuklarda Diş Hekimi Fobisini Aşma Yolları
Duygusal Açıdan Çocuklar
Bebeklik Döneminde Duygusal Zekâ
Dudak yarığı çözümsüz bir hastalık değil
Büyüme geriliğini dikkate alın
Hastalıkların erken tanısı için Okul öncesi check-up yaptırın
Bebeklere güneş banyosu yaptırırken dikkat edin
Bebekte göz kontağı kuramıyorsanız...
Çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanlar ve faydaları
Rotavirüs Enfeksiyonları ve Korunma Yolları
Bebeğinizin işitme testini ihmal etmeyin
Rota virüsü nedir ?
Tuvalet eğitimi için acele etmeyin
Çocuklarda Kasık Fıtığı İhmale Gelmez!
Korunmanın en iyi yolu güneşte kalmamak
Çocuğumun Kişiliği Acaba Nasıl Olacak?
Aşırı Hijyen, Çocuklarda Allerjik Hastalıkları Artırabiliyor!
Kırık çıkıklara dikkat !
Balerin gibi yürüyen çocuklarda kaslar kısa
Suçiçeği mevsimi geldi!
Çocuğunuzu Yeni Doğan Kardeşi İçin Nasıl Hazırlayabilirsiniz?
Çocuğunuz İştahsızsa!
Bebeklerde iri göze dikkat
Bebeklikteki demir eksikliği, zekayı etkiliyor
Yuvaya Başlarken...
Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
İkizlere Farklılığı Yaşatmak!
Bebeğinize yaşamının ödülünü verin Anne sütüyle beslenen bebekler daha zeki...
Bebeğinizi beslerken yanlış yapmayın
Sünnetin yenidoğan döneminde yapılması öneriliyor.
Çocuklara İlkyardımı Yeterince Biliyor Musunuz?
Sevgisizlik de bebeği ağlatıyor
Güneş çocuklarda kanser riskini artırıyor


Konular


Tavsiye Kitaplar                 
Ziyaretçi Sayısı : 2635085 | Bu sitenin Yapımında CMS Paketi Kullanılmıştır. Powered By: meltem.gen.tr |  
 

Hamilelik, Doğum, Bebek İsimleri, Bebek gelişimi, Bebek Bakımı, Bebek Oyuncakları, Bebek Resimleri, Bebek odası, Tüp Bebek, Tup bebek