Bebeğinizin işitme testini ihmal etmeyin

İzmir’de, ortalama ayda 900 doğum olayının gerçekleştiği İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, bebeklerdeki soruna önlem olarak “Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi” oluşturuldu. Ünitenin sorumlusu Dr. Filiz Başeğmez, Türkiye’de yenidoğan bebeklerde binde 3 ila 5 gibi “çok yüksek oranda duyma bozukluğu görüldüğünü” belirtti.

Üniteyi açtıkları 10 günlük sürede testten geçirdikleri yenidoğan 200 bebekten ikisinde duyma kaybı belirlediklerini ifade eden Dr. Başeğmez, bunun üzerine bebekleri ileri tetkik ve tedavi için başka hastanelere yönlendirdiklerini söyledi.

“KONUŞMAYI ÖĞRENMEDE EN HASSAS DÖNEM…”

Sağlık Bakanlığının da, binde 3 ila 5 oranda görülen duyma bozukluğunun aşağılara çekilmesi amacıyla doğum hastanelerinde “Yenidoğan İşitme Tarama Ünitesi” oluşturulması doğrultusunda çalışma yürüttüğünü bildiren Dr. Başeğmez, şu bilgiyi verdi:

“Hastanemizde ayda ortalama 900 bebek dünyaya gelmektedir. Bunların çoğunluğu da riskli gebelik ve doğumlardır. Bebeklerin, konuşmayı, dili yeni öğrenmeye başladığı en hassas dönem 5 ile 12 aylık süredir. Bu aylardan önce işitme kaybı tespit edilirse, tedavide daha başarılı olunuyor. Oluşturduğumuz ünitede, bebeklerde duyu kaybı olup olmadığını, yaptığımız testler ile en erken sürede ortaya çıkarma şansını yakaladık. Duyamayan bebek, konuşmayı öğrenemiyor.”

Doğduktan hemen sonraki ilk 3 ay içinde bebeğe yapılacak basit işitme testlerinin uygulanmasını anne ve babalara önerdiklerini kaydeden Dr. Filiz Başeğmez, “Ne kadar ağır işitme kayıpları olursa olsun, çocuğun yaşıtlarına yakın konuşabilmesi için, erken tanısının konması, işitme cihazı kullanmaya başlaması ve eğitiminin doğum sonrası ilk 6 ayda başlatılması gerekir” dedi.

“ÇOĞU BEBEK DUYAR…”

Dr. Başeğmez, duyamayan ve konuşamayan bebeğin sosyal hayatta gelişemediğini, ileri evrelerde okulda başarı gösteremediğini, güvensiz ve mutsuz birey olduğunu, yeterince üretimde de bulunamadığını söyledi.

Hastanenin, “Çoğu Bebek Duyar, Bazılarının ise Yardımınıza İhtiyacı Var” sloganı ile broşür hazırladığını, yenidoğan her bebeğin anne ve babasına bilgilenmeleri için bunu verdiklerini dile getiren Dr. Başeğmez, erken tespit edilen birçok hastalığın tedavisinde daha başarılı sonuçlar alındığını bildirdi.